۱۶ ایده خلاقانه برای تغییر دکوراسیون با کمترین هزینه

منتشر شده در1402.05.25

برای تغییر دکوراسیون ارزان ایده‌های کلیشه‌ای را دور بریزید؛ برای خاص بودن و داشتن ویژگی‌های متمایز از روش‌های جدید و خلاقانه و قابل اجرا در همه سبک‌ها استفاده کنید. برای مثال استفاده از پوسترهای سه‌بعدی، رانر مبل، تعویض رومیزی، استفاده از بشقاب‌های قدیمی و نصب تابلوهای دکوراتیو به‌صورت چندتایی از روش‌های نوین برای اجرای خلاقانه دکوراسیون ارزان به شمار می‌رود. با اختصاص چند دقیقه از وقتتان برای مطالعه این مطلب و آشنایی با ۱۶ راهکار کاربردی برای تغییر دکوراسیون ارزان اختصاص دهید.

۱. خرید تابلو؛ یکی از ایده‌های ارزان برای تغییر دکوراسیون

تابلو یکی از اکسسوری‌های پرطرفدار برای دیزاین بخش‌های مختلف خانه به شمار می‌رود. تنوع بالای این تابلوها منجر به افزایش استفاده از این وسیله در سبک‌های مختلف شده است. برای مثال تابلوهای چندتکه برای سقف‌های بلند ایده‌ای جذاب هستند و در مقابل تابلوهایی با قاب‌های کوچک و در تعداد بالا برای دیزاین دیوارهایی با سقف کوتاه راهکاری جذاب به شمار می رود. 

تابلوها را می‌توان در فضاهای مختلف خانه قرار داد. قیمت خرید این اکسسوری در برابر تغییری که ایجاد می‌کنند قابل توجه نیست؛ بنابراین ایجاد تغییر در طراحی اتاق خواب، آشپزخانه، پذیرایی و محل کار با تابلو یک راهکار ارزان به شمار می‌رود. رنگ‌های پاستیلی برای تابلو فانتزی را در اتاق خواب کودک یا پذیرایی با سبک مینیمال استفاده کنید. ساختن گالری تابلو را فراموش نکنید؛ این کار با نورپردازی ویژه‌ای که در قسمت‌های بعد توضیح خواهیم داد، هیجان و زیبایی محیط را به‌طرز چشمگیری افزایش می‌دهد.

استفاده از انواع تابلو دکوراتیو؛ یکی از روش‌های جذاب برای دکوراسیون

۲. نصب پوستر روی یکی از دیوارهای خلوت؛ یک روش جذاب برای دیزاین 

نصب پوستر دیواری یکی از جدیدترین ایده‌های ارزان برای تغییر دکوراسیون خانه و محل کار است. پوسترهای رنگی و سه‌بعدی در کنار دیوارهای ساده، ترکیبی عالی برای اجرای انواع سبک‌های دکوراسیون خواهد بود. 

پشت قفسه‌های دیواری، کتابخانه، شلف و تلویزیون محل مناسبی برای اجرای کاغذ دیواری طرح‌دار و متمایز از سایر دیوارهای خانه است. این پوسترها برای آشپزخانه نیز در طرح‌هایی با رنگ گرم استفاده می‌شوند. چرا که رنگ‌های گرمی مثل نارنجی و قرمز باعث افزایش اشتها می‌شوند. برای تکمیل دیزاین پوستر در این فضا از تابلو دکوراتیو آشپزخانه استفاده کنید. اگر دیوارهای آشپزخانه ساده بود، رنگ‌های گرم را در این تابلوها استفاده کنید. 

پوستر سه‌بعدی به دلیل داشتن طرح شلوغ و رنگ‌های متنوع مناسب برای نصب در قسمت‌های خلوت‌تر خانه است. چشم‌ها بر اثر استفاده مفرط از طرح و رنگ خسته می‌شوند. 

۳. استفاده از کوسن‌های ست با کاغذ دیواری و تابلو؛ روشی ارزان برای دیزاین 

پالت رنگی دکوراسیون خانه را با استفاده از کوسن‌ها تکمیل کنید؛ خوشبختانه تنوع طرح، رنگ و شکل کوسن‌ها به‌قدری بالا است که مشکلی در ست کردن این وسایل با سایر المان‌های دکوراسیون نخواهید داشت. برای مثال اگر مبل ساده و کاغذ دیواری طرح‌دار نصب کرده‌اید؛ بهترین راه استفاده از کوسن، ست کردن طرح و رنگ این بالش‌ها با نقش کاغذ دیواری است. اگر کوسن با طرح مشابه پوسترها نیافتید از رنگ‌های به کار رفته در کاغذ دیواری‌ها استفاده کنید. 

به‌طورکلی کوسن‌ها وسیله‌ای ارزان و جذاب برای دیزاین خانه و محل کار به شمار می‌روند که گاهی به‌عنوان هیجان‌دهنده به فضا و گاهی وسیله‌ای برای افزایش سادگی اتاق کاربرد دارند. علاوه‌بر کوسن‌‌ها، استفاده از جدیدترین تابلو برای پذیرایی نیز ایده‌ای عالی برای ست کردن با کاغذ دیواری به شمار می‌رود؛ این راهکار نیز تنوع بالایی را در اختیار افراد قرار می‌دهد. 

کوسن‌های رنگی؛ روشی ارزان برای تغییر دکوراسیون منزل

۴. قرار دادن اکسسوری‌های جذاب؛ یکی از راهکارهای ارزان تغییر دکوراسیون

هر نوع اکسسوری‌ قابل الصاق روی دیوار را دیوارکوب می‌نامند؛ بنابراین در استفاده از ایده نصب دیوارکوب در خانه یا محل کار محدودیتی نخواهید داشت. از دریم کچر، پارچه‌های تزیینی، مکرومه و انواع تابلو مثل تابلو نقاشی مینیمال می‌توان برای تزیین خانه با هزینه پایین استفاده کرد. این اکسسوری‌ها با همه سبک‌های طراحی قابل هماهنگی هستند و از همه مهم‌تر روشی ارزان محسوب می‌شوند. 

۵. نصب آینه با قاب‌های متنوع؛ روشی برای دیزاین ارزان خانه

معمولا آینه‌های دکوراتیو به‌صورت چندتایی استفاده می‌شوند. این وسایل نیز مانند اکسسوری‌های دیگر تنوع شکل و قاب‌بندی بالایی دارند. آینه‌ها برای پرکردن فضای خالی دیوار و افزایش روشنایی فضا استفاده می‌شوند. 

کنار گذاشتن چارچوب‌هایی مثل استفاده از سه آینه با شکل‌های یکسان در کنار هم راهکاری برای افزایش خلاقیت در دیزاین است. اگر یک دیوار خالی و خلوت در خانه دارید، مجموعه‌ای از آینه‌، قاب، تابلو کلاسیک برای پذیرایی و دیوارکوب را به‌طور همزمان استفاده کنید. این ایده به‌ویژه در سبک کلاسیک جذابیتی خاص و متفاوت را برای خانه به وجود می‌آورد. 

۶. نصب پرده جدید؛ ایده‌ای برای تغییر ارزان دکوراسیون آشپزخانه

تعویض پرده‌های خانه احتمالا راهکاری گران برای دیزاین خانه به شمار می‌رود؛ بااین‌حال تعویض پرده‌ برای پنجره‌های کوچک با هزینه بالایی همراه نخواهد شد. معمولا پنجره‌های آشپزخانه کوچک‌تر از اتاق‌های دیگر است؛ بنابراین تغییر دیزاین این بخش‌ها هزینه بالایی ندارد. تعویض پرده و نصب پرده جدید، یکی از بهترین راه ها برای تزئین دیوار آشپزخانه نیز به شمار می‌رود.

۷. آباژور، آویز یا ریسه رنگی در اتاق‌های مختلف قرار دهید 

هرچند که لامپ‌های بدون سرپوش نور بیشتری را به محیط وارد می‌کنند؛ بااین‌حال گاهی نه‌تنها زیبایی خاصی را به ارمغان نمی‌آورند، بلکه با افزایش نور محیط چشم‌ها را آزار می‌دهند. برای رفع این مشکل از منابع نوری متنوع استفاده کنید. 

هزینه خرید لامپ‌های سرپوش‌دار، ریسه نوری و آباژور بالا نخواهد بود؛ بنابراین می‌توانید بدون نیاز به پرداخت هزینه‌های سنگین، طراحی جدیدی را برای نورپردازی خانه خود ایجاد کنید. آباژورهایی با نور زرد باعث سایه انداختن وسایل در اتاق‌ها می‌شود. همین‌طور پویایی محیط با رنگ زرد افزایش می‌یابد و در عین حال به اتاق احساس گرما می‌بخشد. 

استفاده از لامپ‌های متنوع؛ راهکاری مناسب برای اجرای نورپردازی خاص

۸. تغییر پارچه‌های رومیزی و رانر مبل؛ ایده‌ای برای تغییرات چشمگیر

رومیزی و رانر مبل دو اکسسوری تزیینی برای سبک‌های مختلف از جمله سبک مدرن در دکوراسیون داخلی هستند. تنوع بالای این دو کالای تزئینی باعث راحتی تغییر دیزاین خانه می‌شود. اگر مبلمان ساده دارید، استفاده از پارچه مبل یا همان رانر با نقش شلوغ و رنگ‌های گرم ایده‌ای جذاب و کم‌هزینه برای تغییر دکوراسیون ارزان است. 

تعویض پارچه روی مبل؛ یکی از راهکارهای تغییر دکوراسیون کم‌هزینه

۹. نصب شلف و باکس‌های دیواری؛ روشی برای دیزاین خانه

شلف‌های شیشه‌ای، چوبی، پلاستیکی، پی‌وی‌سی، فلزی و ام‌دی‌اف نشان‌دهنده راهکارهای متنوع برای دیزاین ارزان بخش‌های مختلف خانه و محل کار محسوب می‌شود. علاوه‌بر جنس متنوع شلف‌ها، باکس‌های دیواری نیز با کارکرد مشابه در شکل‌های مختلف در بازار عرضه شده‌اند. روی این شلف‌ها می‌توان گلدان، کتاب، مجسمه، اکسسوری‌ها و تابلو قرار دهید. برای افزایش جذابیت محیط از قرار دادن متنوع طرح‌های مختلف باکس دیواری برای تغییر دکوراسیون منزل با کمترین هزینه استفاده کنید. 

۱۰.  قرار دادن گل و گیاه؛ ایده‌ای برای افزایش شادابی محیط 

گل و گیاه در هر فضایی حس زندگی و شادابی را افزایش می‌دهد؛ راه‌پله‌‌ها، اتاق خواب، پذیرایی و آشپزخانه محل مناسبی برای قرار دادن گلدان به شمار می‌روند؛ بنابراین هیچ محدودیتی در استفاده از گل و گیاه نخواهید داشت. خرید گل‌ها هزینه بالایی ندارند و گزینه ارزانی برای تغییر دکوراسیون اتاق نشیمن ، آشپزخانه و … محسوب می‌شوند. 

۱۱.  تغییر جهت قرارگیری مبل؛ روشی ساده برای تغییر دکوراسیون

مهم‌ترین نکته در تغییر چیدمان وسایل توجه به جهت نور است؛ نباید وسایل را طوری قرار دهید که مانعی برای ورود نور به فضای خانه باشند. تغییر چیدمان وسایل بزرگ مثل مبل، کنسول، میز ناهارخوری و تلویزیون بیشترین تغییر را بدون پرداخت هزینه در خانه شما ایجاد می‌کند. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم تا در بازه‌های زمانی چند ماهه جای قرارگیری وسایل خانه خود را، به شرط آن‌که جلوی نور را نگیرند، تغییر دهید. 

۱۲. استفاده از بشقاب‌های طرح قدیمی؛ روشی ارزان برای سبک سنتی

در همه خانه‌ها همیشه تعدادی ظروف قدیمی بدون استفاده وجود دارد. تعدادی از بشقاب‌های قدیمی را روی دیوار وصل کنید تا هم فضای کابینت صرف نگهداری از این وسایل بلا‌استفاده نشود و هم از تغییر دکوراسیون ایجاد‌شده، لذت ببرید. بشقاب‌های قدیمی به‌راحتی در انواع سبک‌های دکوراسیون مثل کلاسیک و روستیک و سنتی کاربرد دارند. در صورتی که طرفدار سبک مدرن در دکوراسیون داخلی هستید، می‌توانید از بشقاب ها با طرح های مدرن و جدید برای تغییر دکوراسیون خود بهره بگیرید.

۱۳. استفاده از ظروف شیشه‌ای و رنگی؛ ایده‌ای ساده برای آشپزخانه

معمولا تاثیر بطری شیشه‌ای و بانکه‌ها برای دیزاین خانه نادیده گرفته می‌شود؛ بااین‌حال این وسایل ایده‌های تزیینی مدرن، کلاسیک و مینیمالی را برای فضاهای مختلف خانه ایجاد می‌کنند. بطری‌های شیشه‌ای رنگی را به‌صورت گلدان یا حتی خالی برای قرار دادن روی اپن آشپزخانه یا میز خاطره استفاده کنید. قرار دادن کوکی و شکلات داخل بانکه‌ها نیز از روش‌های دکوراسیون ارزان آشپزخانه هستند. 

۱۴. تعویض طرح و رنگ روبالشی و ملحفه‌‌؛ ایده‌ای برای دیزاین اتاق خواب

ایجاد تغییر در روبالشی و ملحفه‌ها باعث افزایش زیبایی و آرامش افراد در هنگام استراحت می‌شود. تعویض روبالشی‌ها هزینه بالایی را به‌همراه نخواهد داشت؛ بنابراین برای تغییر دکوراسیون ارزان اتاق خواب از پارچه‌های روبالشی جدید استفاده کنید. 

۱۵. از سینی برای نظم دادن به وسایل دکوری نشیمن استفاده کنید

قرار دادن وسیله‌های تزیینی مثل جاشمعی برای دیزاین خانه ایده‌ای مناسب است؛ اما در‌صورت استفاده از چند کالای تزیینی، اتاق با بی‌نظمی و پراکندگی وسایل همراه می‌شود. برای نظم بخشیدن به وسایل دکوری سینی‌های دکوراتیو برنجی یا نقره را تهیه کنید و جاشمعی، شمع و تابلو‌های رومیزی را درون آن بگذارید. این سینی‌ها را می‌توانید روی کنسول، میز لوازم آرایش و اپن آشپزخانه قرار دهید. 

۱۶. تغییر سبک نوردهی و دیزاین اتاق با استفاده از لامپ‌های جدید

برای تغییر ملموس، ارزان و جذاب اتاق‌های منزل خود، از تغییر سبک نورپردازی استفاده کنید. نور سفید ارتفاع سقف را بلندتر و فضا را سردتر نشان می‌دهد و در‌مقابل ترکیب نور زرد برای افزایش پویایی و هیجان در فضا استفاده می‌شود. برای اجرای نورپردازی‌های خاص از انواع لامپ روکار، آباژور و ریسه رنگی استفاده کنید. 

خرید تابلو دکوراتیو از فروشگاه‌‌های اینترنتی؛ ایده‌ای خاص برای دکوراسیون ارزان 

در این مقاله به بررسی روش‌های تغییر دکوراسیون ارزان در بخش‌های مختلف خانه پرداختیم. تغییر در نورپردازی، چیدمان وسایل بزرگ، پارچه‌های رومیزی، رانر مبل و روبالشی از ایده‌های بسیار ارزان برای تغییر دیزاین بخش‌های مختلف پذیرایی به شمار می‌روند. یکی دیگر از ایده‌های ارزان برای تغییر در دکوراسیون خانه استفاده از اکسسوری‌های دیواری است؛ تابلو، مکرومه، شلف و دریم کچر از راهکارهای کم‌هزینه برای ایجاد تغییر در دیزاین خانه محسوب می‌شوند. 

اکسسوری‌هایی مثل تابلو به دلیل تنوع بالا در طرح، رنگ و قاب‌بندی ایده‌ای منعطف برای طراحی بخش‌های مختلف خانه به شمار می‌رود. انواع تابلو فانتزی، طبیعت، کودک، کودک، نوجوان، کلاسیک و اسپرت باعث ایجاد تغییراتی چشمگیر و در عین حال کم‌هزینه برای خانه می‌شود. ازاین‌رو به کارگیری این اکسسوری را در طراحی خانه و محل کار فراموش نکنید. اگر سوالی در مورد نحوه خرید و استفاده از تابلوهای دکوراتیو دارید، در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید. 

مشاوره رایگان