بررسی انواع سبک های نقاشی + معرفی تابلو های معروف هر سبک

منتشر شده در1402.03.07

وقایع تاریخی و جنگ‌های مختلفی که در دوره‌های مختلف رخ داده، الهام‌بخش هنرمندان و نقاشان برای تولد سبک‌های مختلف نقاشی بوده است. با کسب دانش درمورد هر سبک از نقاشی می‌توان به تاریخ، فرهنگ مردم و طرز تفکر جامعه در هر دوره پی برد. در نگاه اول انواع سبک‌های نقاشی و اصطلاحات مربوط به هر کدام چنان پیچیده به نظر می‌رسد که ظاهرا جز کسانی که تاریخ هنر یا رشته‌های تخصصی مرتبط را خوانده‌اند، از آن‌ها سر در نمی‌آورند. با‌این‌حال سعی داشته‌ایم تا در این مقاله به زبان ساده انواع سبک های نقاشی و تابلوهای معروف هر سبک را معرفی می‌کنیم. بعد از مطالعه نکته‌های این مقاله می‌توانید تابلوهایی هماهنگ با دکوراسیون فضای خانه یا دفتر کارتان را براساس سبک‌های مختلف نقاشی انتخاب کنید.

بررسی انواع سبک های نقاش

رئالیسم؛ یکی از انواع سبک های نقاشی مدرن

رئالیسم یک سبک هنری برای نقاشی است که هدف آن ارائه بازتابی از دنیای واقعی به بیننده است. بسیاری از مشهورترین نقاشی‌ها به این سبک کشیده شده‌اند و برای بسیاری، نقاشی‌های کشیده شده در این سبک، تداعی‌گر هنر و توانمندی واقعی نقاش است.

مبنای کار در سبک رئالیسم یا واقع گرایانه، صادقانه‌نگری است. هر موضوع همانگونه که در دنیای واقعی هست و بدون کم و کاست، به تصویر کشیده می‌شود. برای مثال شاهکار کلینیک گروس اثر توماس ایکینز، المپیا اثر ادوارد مانه و دنیای کریستینا اثر اندرو وایت از معروف‌ترین نقاشی‌ها به سبک رئالیسم هستند که به‌عنوان یک تابلو دکوراتیو جلوه زیبایی به محیط می‌بخشند.

رئالیسم؛ یکی از انواع سبک های نقاشی مدرن

سبک هایپررئالیسم یا فتو رئالیسم در نقاشی

فوتورئالیسم تحت عنوان هایپررئالیسم یا ابرواقع‌گرایی نیز شناخته می‌شود. این سبک نقاشی با هدف ایجاد یک نقاشی غیر‌قابل تشخیص از زندگی واقعی ایجاد شده است؛ به نحوی که تشخیص آن از عکس دشوار باشد. این سبک با رئالیسم تفاوت دارد. زیرا تا زمانی که نگاه دقیقی به یک نقاشی فوتورئالیسم نداشته باشید، متوجه تفاوت آن با یک عکس نخواهید شد.

در واقع مرز بین واقعیت و خیال در سبک فتورئالیسم از بین می‌رود. هنرمندانی مانند ریچارد استس و چاک کلوز از معروف‌ترین نقاشان این سبک هستند. توجه داشته باشید که هنگام خرید تابلو نقاشی به سبک فوتورئالیسم، تابلوهایی بهترین هستند که با عکس اشتباه گرفته می‌شوند!

سبک اکسپرسیونیسم در نقاشی؛ بیان احساسات هنرمند از طریق نقاشی

یکی دیگر از انواع سبک های نقاشی محبوب اکسپرسیونیسم است که در نقطه مقابل رئالیسم قرار دارد. اکسپرسیونیسم سبکی از هنر است که در آن تصاویر و صحنه‌ها اغلب تحریف شده یا با رنگ‌های ماورایی و زنده رنگ‌آمیزی می‌شوند. مفهوم و محتوای این نقاشی‌ها با واقعیت همخوانی ندارند. در عوض تمرکز بر ایده‌ها یا احساسات هنرمند است که از طریق هنر وی بیان می‌شود. آثار ارزشمندی از جمله جیغ اثر ادوارد مونک، طراحی‌های کته‌ اشمیت کلویتس و رقص دور گوساله‌ی طلایی اثر امیل نولده از جمله معروف‌ترین نقاشی‌های سبک اکسپرسیونیسم هستند.

سبک اکسپرسیونیسم در نقاشی؛ بیان احساسات هنرمند از طریق نقاشی

سبک امپرسیونیسم در نقاشی رنگ روغن؛ متمرکز در نورپردازی دقیق

امپرسیونیسم یک سبک نقاشی مربوط به قرن نوزدهم است و سبکی است که در آن از قلم موهای کوچک برای ساختن یک تصویر بزرگتر استفاده می‌شود. این سبک هنری جایی بین اکسپرسیونیسم و رئالیسم قرار دارد و تمرکز آن بر نورپردازی دقیق، بدون تاکید بر یک صحنه واقع گرایانه است. معروف‌ترین تابلو نقاشی منظره رنگ روغن با سبک امپرسیونیسم تابلوی پاریس، روز بارانی اثر گوستاو کایبوت است. تابلوهای نقاشی دیگر در این سبک عبارتند از: بعد از ظهر یکشنبه در جزیره گراند ژات اثر ژرژ سورا، امپرسیون، بار فولی برژه اثر ادوارد مانه و پل بیلدیو روآن در هوای بارانی اثر کامی پیسارو.

سبک پست امپرسیونیسم در نقاشی؛ آثاری به جا مانده از قرن بیستم

تمرکز نقاشان پیشرو سبک پست امپرسیونیسم نیز مانند گذشته رنگ و نور بود، با این تفاوت که هنرمندان این سبک از ضرب قلم‌های تند و نوعی تخلیه هیجانی در آثار خود استفاده می‌کنند. موضوع آثار نقاشی به سبک پست امپرسیونیسم بیشتر برگرفته از طبیعت بوده، اما به‌گونه‌ای که تحلیل ساختاری نیز در آن‌ها دخیل است. تابلوی معروف شب پرستاره اثر ونسان ون گوگ در زمره آثار معروف پست امپرسیونیسم جای می‌گیرد. همچنین نقاشی طلوع آفتاب اثر کلود مونه به همین سبک کشیده شده است. در‌واقع اکثر آثار هنری قرن بیستم از سبک پست امپرسیونیسم پیروی می‌کنند. 

سبک پست امپرسیونیسم در نقاشی؛ آثاری به جا مانده از قرن بیستم

سبک انتزاعی در نقاشی و معروف‌ترین نقاشی‌های انتزاعی

نقاشی‌های انتزاعی به کلی از رئالیسم و واقع‌گرایی دوری می‌کنند. تا اندازه‌ای که حتی ممکن است موضوع نقاشی هر چه که باشد، اصلا در اثر هنری به‌طور دقیق نشان داده نشود. برای مثال ممکن است اشیا با یک رنگ یا شکلی متفاوت نمایش داده شده و تفسیر آن به بیننده واگذار شود.

تاثیر یک نقاشی انتزاعی را نمی‌توان دست کم گرفت؛ زیرا بسیاری از آن‌ها ممکن است به سادگی حواس بیننده را درگیر کنند. بزرگسالی اثر هیلما آف کلینت، ترکیب‌بندی شماره ۷ اثر واسیلی کاندینسکی، مربع سیاه اثر کازیمیر مالویچ و دستگاه جیک‌جیک اثر پاول کلِه از معروف‌ترین نقاشی‌هایی هستند که تاکنون در سبک انتزاعی به تصویر کشیده شده‌اند.

سبک سورئالیسم در نقاشی؛ ویژگی‌های سبک سورئالیسم چیست؟

سوررئالیسم برای اولین بار در قرن بیستم به یک جنبش هنری تبدیل شد و هنرمندانی مانند سالوادور دالی، پابلو پیکاسو و مایکل شُوال به اشخاص معروف و پیشتاز این سبک تبدیل شدند. در این سبک، از ناخودآگاه انسان به‌عنوان روشی برای خلق اثر هنری استفاده شده تا آثار رویایی و فراتر از مرزهای خودآگاه انسان کشیده شوند.

پذیرش حرکت غیرارادی و بیان افکار ناخودآگاه و تخیلات ذهنی از جمله ویژگی‌های اصلی سبک سورئالیسم هستند. تاکنون انواع و اقسام تابلوها از جمله برخی از تابلو نقاشی منظره با مداد رنگی و نقاشی‌های رنگ روغن به سبک سورئالیسم کشیده شده‌اند که آینه دروغین اثر رنه ماگریت، تداوم حافظه اثر سالوادور دالی، کارناوال هارلکویین اثر جوآن میرا و آواز عشق اثر جورجیو دو کیریکو معروف‌ترین آن‌ها هستند.

ویژگی های سبک سورئالیسم در نقاشی

خرید تابلو های معروف هر سبک با کیفیتی فوق‌العاده 

در این مقاله انواع سبک های نقاشی را به همراه آثار هنرمندان معروف هر سبک معرفی کردیم. شما می‌توانید بسیاری از آثار معرفی شده در این مقاله را از گالری شاد و شیک سفارش دهید و ارزش هنری محل زندگی خود را دوچندان بسازید. در پایان از شما دعوت می‌کنیم هر سوالی درباره انواع تابلوهای دکوراتیو دارید، در بخش نظرات و دیگر همراهان عزیز و همیشگی شاد و شیک با ما به اشتراک بگذارید.

مشاوره رایگان