۷ اصل مهم چیدمان و دکوراسیون تی وی روم (TV room)!

منتشر شده در1402.07.26

تزیین اتاق تلویزیون چیزی بیش از نصب یک صفحه نمایش تخت روی دیوار است. اصول و ایده‌های متعددی برای دکوراسین داخلی تی وی روم استفاده می‌شوند تا این فضا دنج و راحت باشد. استفاده از رنگ‌های مناسب، پنهان کردن کابل تلویزیون، نصب کتابخانه و قفسه برای افزایش فضا و قرار دادن مبلمان راحت از اصول مهم برای دکور تی وی روم به شمار می‌روند. در این مطلب به بررسی ۷ اصل مهم برای دکوراسیون تی وی روم می‌پردازیم. اگر قصد دیزاین اتاق تلویزیون را دارید، مطالعه این مطلب کاربردی را از دست ندهید.

بررسی ۷ اصل مهم برای دکوراسیون تی وی روم در بلاگ شادوشیک

۱. ساخت گالری تصاویر؛ اولین ایده برای طراحی دیوار تی وی

با آویزان کردن چند تابلو در بالای تلویزیون، یک نقطه کانونی جذاب ایجاد کنید. برای افزودن جذابیت بصری، آثار هنری قاب‌بندی شده و عکس‌های خانوادگی یا حتی آینه‌ها را با هم ترکیب کنید. برای افزایش انسجام چیدمان در منزل از تابلوهایی با هارمونی یکسان و ترکیب رنگ ایده‌آل استفاده کنید. برای مثال اگر سبک کلاسیک را برای اجرای دکوراسیون تی وی روم انتخاب کرده‌اید، نصب تابلوهایی با قاب قهوه‌ای به افزایش جذابیت محیط کمک خواهد کرد. 

سبک‌های مدرن، مینیمال و روستیک، هر یک تابلوهای مخصوص به خود را برای طراحی تی وی روم دارند؛ بااین‌حال پرکاربردترین سبک اجرای دکوراسیون، کلاسیک است. برای نزدیک‌تر کردن طراحی داخلی تی وی روم به این سبک باید از انواع مجسمه‌های دکوراتیو، دیوارکوب‌های گلیمی و تابلو کلاسیک استفاده کنید. نصب نامنظم تابلوها باعث افزایش جذابیت محیط خواهد شد. 

نصب تابلوهای متعدد؛ یکی از روش‌های دکور تی وی

۲. نصب شلف‌های دیواری؛ محلی برای قرار دادن اقلام دکوراتیو

برای نمایش آثار هنری یا عکس‌های قاب‌دار، یک راهکار ایده‌آل نصب شلف‌های دیواری در بالا یا اطراف دیوار تلویزیون است. قفسه‌های دیواری در اندازه و رنگ‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شوند تا برای هر فضایی با متراژ مختلف قابل استفاده باشند. به‌این‌ترتیب نصب شلف‌هایی با شکل مکعب، شش‌ضلعی و مسطح برای انواع سبک‌های دکور تی وی روم کاربرد دارد. 

شلف‌ها علاوه‌بر ایجاد زیبایی، راهکاری عالی برای افزایش محل نگهداری وسایلی مثل گلدان، مجسمه و تابلو دکوراتیو فانتزی است. ازاین‌رو نصب شلف به افزایش فضای در دسترس اتاق تی وی کمک خواهد کرد. 

۳. کابل‌های تلویزیون را پنهان کنید؛ ترفند کم هزینه اما کاربردی

یکی از اصل‌های مهم در دکوراسیون تی وی روم پنهان کردن کابل‌های تلویزیون به شمار می‌رود. گاهی در برخی از خانه‌ها علاوه‌بر تلویزیون، از سیستم‌‌های دیگری مثل ضبط، سیستم پخش صدا، ماهواره و دی‌وی‌دی پلیر استفاده می‌کنند. ازآنجایی‌که هیچ کس به‌هم‌ریختگی کابل‌ها را دوست ندارد، در طراحی تی وی روم باید به روش‌های متعدد پنهان کردن این بخش دقت کنید. برای مثال پیچیدن کنف یا هر نخ تزیینی دیگر، یکی از راهکارهای پوشاندن سیم‌های تلویزیون  و وسایل الکترونیکی دیگر است. 

علاوه‌بر اجرای تزیین‌های دستی، استفاده از روکش کابل و قرنیز نیز برای پنهان کردن سیم‌های تلویزیون کاربردی هستند. قرنیزها در طرح و رنگ‌های مختلف بژ، استخوانی، طوسی و طیف رنگی قهوه‌ای در بازار موجود هستند. ازاین‌رو با سبک‌های مختلف دکوراسیون هماهنگی دارند. قرنیزها یکی از بهترین ابزارها برای اجرای متنوع دکوراسیون به شمار می‌روند. برای مثال از قرنیز برای ایجاد قاب‌بندی در قسمت‌های مختلف دیوار استفاده می‌شود. قاب گرفتن دیوار به افزایش زیبایی و ایجاد چارچوبی برای تشکیل گالری تصاویر کاربردی است. بعد از قاب‌بندی دیوار با قرنیز رنگ دلخواه، از انواع جدیدترین مدل تابلو دیواری برای تکمیل دکوراسیون اتاق استفاده کنید. 

۴. محل‌هایی برای نگهداری و انبار کردن وسایل در نظر بگیرید

اگر لوازم جانبی متعددی در تی وی روم دارید، از کتابخانه، قفسه، کنسول و میز تلویزیون برای نگهداری این وسایل استفاده کنید. در اینصورت فضا شلوغ به نظر نخواهد رسید. علاوه‌براین، باعث افزایش بهره‌وری از فضای موجود در اتاق خواهد شد. رنگ قفسه‌ها و میز تلویزیون را براساس سبک کلی دکوراسیون اتاق انتخاب کنید تا چالشی در برقراری هارمونی نداشته باشید. 

همچنین از فضای روی کنسول و میز برای قرار دادن تابلو شیک برای پذیرایی استفاده کنید. علاوه‌بر گذاشتن انواع تابلو فانتزی و دکوراتیو، ساخت گالری تصویر خانوادگی و قرار دادن گلدان از ایده‌های دیگر برای افزایش جذابیت دکور تی وی روم است. 

نصب قفسه؛ یکی از اصول افزایش فضا در اتاق تلویزیون

۵. با اجرای نورپردازی ویژه، دیوار پشت تلویزیون را تاریک کنید

رنگ آمیزی تیره دیواری که مستقیما پشت تلویزیون قرار دارد، باعث کاهش ناراحتی چشم بر اثر مشاهده مداوم تلویزیون خواهد شد. برای این کار لازم نیست کل اتاق را تاریک کنید؛ فقط دیواری که تلویزیون در مقابل آن قرار دارد را رنگ کنید. 

۶. در فضای اتاق تلویزیون از کنسول تیره استفاده کنید

یک راهکار ایده‌آل برای دکوراسیون تی وی روم، استفاده از کنسول است؛ البته پیشنهاد می‌کنیم که رنگ تیره را برای کنسول برگزینید تا هارمونی بهتری با صفحه مشکی تلویزیون برقرار کند. کنسول محل مناسبی برای قرار دادن اقلام دکوراتیو و انواع تابلو مدرن جدید است. چراکه رنگ‌های خنثی مثل سفید، طوسی، مشکی و بژ از کاربردی‌‌ترین طیف رنگی در دکوراسیون اتاق به سبک کلاسیک به شمار می‌روند. علاوه‌بر کنسول، استفاده از مبلمان هم‌رنگ یا در طیف رنگی کنسول نیز از روش‌های دیگر برای دکوراسیون داخلی تی وی روم به شمار می‌رود. 

شاید بپرسید که چرا باید از رنگ مشکی برای مبلمان و کنسول استفاده کنیم؟ رنگ مشکی در کنار صفحه سیاه تلویزیون همخوانی زیبایی را برای فضای اتاق ایجاد می‌کند. ازاین‌رو قرار گرفتن تلویزیونی با رنگ تیره در این فضا باعث ایجاد ناهماهنگی نمی‌شود. به‌این‌ترتیب قرار دادن مبلمان و کنسول باعث می‌شود تا رنگ سیاه تلویزیون انتخابی عمدی به نظر برسد. برای جلوگیری از تیرگی بیشتر اجرای نورپردازی جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص می‌دهد. همچنین قرار نصب وسایل دکوراتیوی مثل دیوار وب و تابلو به جلوگیری از دلگیر شدن فضا کمک خواهد کرد.

قرار دادن کنسول؛ یکی از راه‌های دکوراسیون تی وی روم

۷. قرار دادن مبلمان راحتی در تی وی روم را فراموش نکنید

تی وی روم یکی از فضاهای خانه است که افراد زمان بسیاری را در آن سپری می‌کنند. ا‌زاین‌رو اهمیت به راحتی مبلمان و کاربردی بودن آن‌ها باعث افزایش کارکرد تی وی روم خواهد شد. چراکه افراد دوست دارند در هنگام تماشای فیلم مدتی را با خیال آسوده در آرامش بگذرانند. همچنین اکثر اعضای خانواده ساعات یا دقایقی را در این فضا برای دور هم بودن می‌گذرانند. به‌این‌ترتیب از مبلمان ال یا هر مبل راحتی دیگری برای چیدمان تی وی روم استفاده کنید. رنگ مبلمان را براساس سبک کلی دکوراسیون داخلی تی وی روم انتخاب کنید.

قرار دادن مبلمان راحتی؛ یکی از اصول مهم در طراحی تی وی روم

نصب وسایل دکوراتیو مثل تابلو؛ بخشی مهم در همه اصل‌های دکور تی وی روم 

در این مقاله به بررسی ۷ اصل برای دکوراسیون تی وی روم پرداختیم. طراحی داخلی اتاق تلویزیون به‌عنوان یکی از فضاهای کاربردی خانه براساس چند اصل مهم انجام می‌شود. قرار دادن مبلمان راحتی، استفاده از وسایل دکوراتیو برای رفع کسل‌کنندگی فضا، نورپردازی مناسب، قرار دادن قفسه‌هایی برای نگهداری وسایل الکترونیک و پنهان کردن کابل‌ وسایل برقی از اصل‌های مهم در هنگام دکوراسیون داخلی تی وی روم به شمار می‌روند. شما چه نکاتی را در هنگام دیزاین تی وی روم مهم می‌دانید؟ در قسمت کامنت‌‌ها با ما  سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

مشاوره رایگان