اصول و نحوه نصب تابلو روی دیوار

منتشر شده در1402.02.31

آیا می‌دانستید نحوه نصب تابلو به دیوار، تاثیر مهمی در جذابیت بصری محیط دارد؟ نصب تابلو به دیوار، بهتر است طوری باشد که علاوه‌بر ایجاد هماهنگی و هارمونی در فضا، جذابیت محیط را نیز چندین برابر کند. انتخاب تابلوهای نامتقارن با محیط، هماهنگی فضا را برهم زده و جلوه نامناسبی به محیط می‌دهد. برای جلوگیری از این اتفاق، دانستن اصول نصب تابلو در منزل اهمیت بسیار دارد. در این مطلب را با مهم‌ترین اصول نصب تابلو آشنا خواهیم کرد. درصورتی‌که قصد دارید هارمونی بصری جذابی میان تابلو و فضای اطراف داشته باشید، خواندن این مطلب به شما کمک خواهد کرد.

آشنایی با مهم‌ترین اصول و نحوه نصب تابلو روی دیوار

اصل اول؛ دیوار مناسب برای نصب را انتخاب کنید

در نصب تابلو دیواری بهتر است دیواری را انتخاب کنید که کاغذ رنگی نداشته باشد. البته استفاده از تابلو روی کاغذ دیواری کاملاً به سلیقه خودتان بستگی دارد. در این زمینه، می‌توانید تابلویی انتخاب کنید که با طرح کاغذ دیواری متناسب باشد. همچنین اگر قصد نصب تابلو روی دیوارهایی با کاغذ رنگی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم طرح‌های ساده و مینیمال انتخاب کنید. زیرا رنگ دیوار تابلو بهتر است با طرح و رنگ تابلو هم‌خوانی داشته باشد. درغیراین‌صورت فضا نامتقارن یا شلوغ خواهد شد.

نصب تابلو روی دیوار بدون کاغذی دیواری

اصل دوم؛ بهترین محل نصب تابلو را تعیین کنید

انتخاب محل مناسب برای نصب تابلو، تاثیر مهمی در فضای دکوراسیون خانه یا محل کار خواهد داشت. برای مثال، اگر قصد نصب تابلو در قسمت بالای شومینه را دارید، تابلویی را انتخاب کنید که عرض آن از شومینه بیشتر نباشد. محل نصب تابلو در پذیرایی نیز در جذابیت دکوراسیون پذیرایی تاثیرگذار است. برای مثال، پیشنهاد می‌کنیم تابلو سالن پذیرایی را روی دیواری نصب کنید که طبق قانون هدایت چشم، توجه افراد را به خود جلب کند. یعنی، می‌توانید نسبت به نصب تابلو بالای تلویزیون، کنسول یا مبل اقدام کنید. همچنین تابلو را طوری روی دیوار نصب کنید که در وسط مبل یا میز تلویزیون قرار گیرد. با تعیین محل نصب تابلو به دیوار جلوه خاص و جذابی به دکوراسیون منزل نیز خواهید بخشید. 

انتخاب محل مناسب برای نصب تابلو در خانه

اصل سوم؛ نصب تابلو در ارتفاع مناسب

یکی از مهم‌ترین نکاتی که در نصب تابلو دفتر کار ‌و منزل نیاز است به‌خاطر داشته باشید، نحوه نصب تابلو به دیوار در ارتفاع مناسب است. به‌طور معمول، ارتفاع استاندارد نصب تابلو روی دیوار به‌گونه‌ای است که از اشیا مانند مبل، تخت یا میز تلویزیون حدود ۲۰ تا ۳۰ سانتی‌متر بالاتر باشد. درواقع در زمان طراحی دیوار پشت تلوزیون، یا مبل و تخت حتما تابلو را 20 الی 30 سانتی‌متر بالاتر قرار دهید. البته فاصله تابلو در سقف  را نیز درنظر بگیرید. برای مثال، طریقه نصب تابلو فرش روی دیوار یا سایر تابلوهایی که به‌صورت افقی و بلند است، بهتر است حدود ۱۵۰ تا ۱۵۵ سانتی‌متر از زمین فاصله داشته باشد. 

نحوه نصب تابلو به دیوار در ارتفاع مناسب

اصل چهارم؛ حالت چیدمان تابلو را متناسب با نوع فضا انتخاب کنید

در بررسی نحوه نصب تابلو به دیوار در نظر داشته باشید برای صمیمانه‌تر کردن فضا می‌توانید از حالت چیدمان بالا و پایین به‌صورت پله‌ای بهره ببرید. درواقع، خطی نامتقارن از تابلو روی دیوار به‌وجود می‌آورید که فضای صمیمی و بدون رسمیت به فضا می‌بخشد. درعوض برای محیط‌های کاری و رسمی بهتر است از چیدمان متقارن تابلوها استفاده کنید. به‌خاطر داشته باشید یکی از  اشتباهات نصب تابلو، چیدمان نامتقارن برای فضاهای رسمی است. درحالی‌که چیدمان نامتقارن تابلو برای دکوراسیون‌های غیررسمی مانند دکوراسیون منزل مناسب است.

اگر قصد نصب تعداد زیادی از تابلو مانند تابلو چند تکه روی یک دیوار را دارید، نیاز است برای زیباسازی دیوار، چیدمان تابلوها هم‌تراز و متناسب با هم باشند. درغیراین‌صورت، فضا را نامتقارن و شلوغ خواهد کرد. برای تابلوهای چند تکه مربعی یا مستطیلی بهتر است هر تابلو بین ۱۰ تا ۱۲ سانتی‌متر با تابلو‌های اطرافشان فاصله داشته باشند.

توجه حالت چیدمان تابلو متناسب با نوع فضا

اصل پنجم؛ انتخاب طرح تابلو متناسب با سبک دکوراسیون

در نحوه نصب تابلو به دیوار در نظر داشته باشید تابلویی مناسب دیوارهای خانه است که با وسایل دیگر در اتاق هم‌خوانی داشته باشد. برای مثال، تابلو باید با طرح کاغذ دیواری، فرش، رنگ‌پرده و مبل از تناسب بصری برخوردار باشد. همچنین سبکی که برای چیدمان دکوراسیون منزل به کار بردید، نیز تعیین‌کننده طرح تابلو است. برای نمونه، در خانه‌هایی که با سبک‌ مینیمال یا کلاسیک طراحی شدند، بهتر است از تابلوهایی با طرح مینیمال یا کلاسیک استفاده کنید. درحالی‌که تابلوهای مینیاتور مناسب خانه‌هایی با دکوراسیون سنتی است.

انتخاب طرح تابلو متناسب با سبک دکوراسیون

با پیروی از اصول نصب تابلو، جذابیت بصری در محیط را چندین برابر کنید

در این مطلب، به معرفی پنج نمونه از مهم‌ترین اصول و نحوه نصب تابلو به دیوار پرداختیم. در نحوه نصب تابلو به دیوار درنظر داشته باشید از میخ یا قلابی استفاده کنید که توان نگهداری تابلو را داشته باشد. برای مثال، در نصب تابلو سنگین به دیوار بهتر است از قلاب و تسمه نیز کمک بگیرید. 

پیشنهاد می‌کنیم اگر سوالی در خصوص نحوه نصب تابلو به دیوار و انتخاب مکان مناسب برای نصب آن را دارید، با کارشناسان شادوشیک تماس بگیرید. کارشناسان ما به‌طور تخصصی آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند. همچنین درصورتی‌که که سوالی در زمینه انتخاب یا نصب تابلو دارید، نظراتتان را می‌توانید در بخش کامنت برای ما بنویسید تا در سریع‌ترین زمان شما را راهنمایی کنیم. 

مشاوره رایگان