سبک مینیمال در دکوراسیون داخلی چیست؟

منتشر شده در1402.02.03

اولین بار در اوایل دهه 90 سبک مینیمال در دکوراسیون داخلی سروصدای زیادی به پا کرد و همچنان پس از گذشت دهه‌ها و سال‌های متمادی، تحت عنوان سبکی از دکوراسیون شناخته می‌شود که هیچوقت از مد نمی‌افتد و ارزش سرمایه‌گذاری دارد. شاید از خود بپرسید این سبک دقیقا به چه معناست و چطور می‌توان در طراحی داخلی خانه آن را اجرا کرد؟ این دو سوال، تنها مشتی از خروار سوالاتی است که در زمینه سبک مینیمال مطرح می‌شود و ما در این مقاله به پاسخ آن‌ها می‌پردازیم. برای آشنایی با سبک مینیمال و نحوه اجرای آن، نکات گفته‌شده در این مقاله را از دست ندهید.

اصول سبک مینیمال در دکوراسیون داخلی

سبک مینیمال در دکوراسیون داخلی به چه معناست؟

شعار اصلی دکوراسیون مینیمال، سادگی است. در این سبک زیبا همه چیز در کمترین مقدار خود قرار می‌گیرد و طراحی داخلی خانه بر این اساس انجام می‌شود که هر چیزی مانند تابلو مینیمال باید با دلیل درست و در جای مناسب گذاشته شود. در واقع در این سبک، تلاش طراحان بر این است که دکوراسیونی خلوت، با حداقل رنگ و در عین حال زیبایی اجرا شود و آسایش را برای ساکنان خانه به ارمغان بیاورد. اشکال هندسی ساده، پالت‌های رنگی مختصر و سیلوئت‌های کوچک از جمله چیزهایی هستند که در سبک مینیمال دیده می‌شود. به دلایل زیر، شرط می‌بندیم عاشق سبک‌های مینیمالیستی می‌شوید:

  • ایده‌های مینیمالیستی اتاق برای بزرگ‌تر نشان دادن فضاهای کوچک عالی هستند.
  • در‌صورتی‌که سبک مینیمال در دکوراسیون داخلی به خوبی اجرا شود، تقریبا هیچ‌وقت از مد نمی‌افتد.
  • از آنجایی که سبک مینیمال در طراحی داخلی کاملا بر خلوت بودن و سادگی متمرکز است، باید در خرید وسایلی که به آن‌ها نیازی ندارید، صرفه جویی کنید.

هم‌چنین به یاد داشته باشید که بر خلاف سایر سبک‌های طراحی که مستلزم متغیرهای گیج‌کننده‌ای برای ایجاد یک ترکیب خلاقانه هستند، وسایل دکوراسیون مینیمالیستی خانه بسیار قابل دستیابی است.

ویژگی سبک دکوراسیون مینیمال در خانه

چگونه دکوراسیون مینیمال ایجاد کنیم؟ وسایل خانه مینیمال چه چیزهایی است؟

برای اینکه خانه مینیمالی داشته باشید، باید هنگام انتخاب همه وسایل از خرید تابلو پذیرایی گرفته تا ظرف و ظروف موردنیاز آشپزخانه، نکات مهمی را رعایت کنید. در این بخش همه چیزهایی را که باید در این زمینه بدانید، توضیح می‌دهیم.

نقش رنگ‌ در سبک مینیمال؛ ایجاد حس آرامش و سادگی با انتخاب پالت رنگی مناسب

یکی از مهم‌ترین نکات در طراحی مینیمال انتخاب رنگ است. به این منظور، برای دکوراسیون هر کدام از اتاق‌ها، 3 رنگ را انتخاب کنید که فقط چند درجه از هم فاصله دارند. به این ترتیب، طراحی داخلی بسیار یکدست و یکنواخت می‌شود و در عین حال چندان شلوغ و درهم نخواهد بود. رنگ‌های خنثایی مانند سفید، کرم، سیاه و خاکستری از جمله رنگ‌های پرطرفداری است که در دکوراسیون مینیمال استفاده می‌شود. همچنین می‌توانید بنا به سلیقه خودتان طیف رنگی‌های دیگری مانند آبی شامل آبی روشن، آبی کلاسیک و سرمه‌ای را انتخاب کنید.

نقش رنگ‌ در سبک مینیمال

مبلمان مینیمال در دکوراسیون داخلی؛ دوری از هرگونه تجمل‌گرایی

فضای مینیمال آنچنان باید آرامش‌بخش و محسورکننده باشد که هیچکس نخواهد آنجا را ترک کند. همان طور که پیش از این نیز توضیح دادیم، زیبایی دکوراسیون مینیمال به سادگی آن است؛ بنابراین دور مبلمان سلطنتی یا مبل‌های استیل را خط بکشید. در عوض بهتر است از مبلمانی با خطوط مستقیم و پارچه‌های تک رنگ استفاده کنید که حداقل الگو را دارند. هر چقدر که تعداد مبلمان کمتر باشد، فضا مینیمال‌تر خواهد شد. سادگی و یک‌نواختی نشیمن مینیمال با یک مبل چند نفره ساده را می‌توانید به‌کمک خرید تابلو دیواری و نصب آن روی دیوار پشت مبل از بین برده و جلوه‌ای زیبا به آن بدهید.

مبلمان مینیمال در دکوراسیون داخلی؛

لوازم تزئینی مورد‌نیاز برای سبک مینیمال؛ حفظ سادگی و پیروی از قوانین مینیمالیستی

خانه‌های مینیمالیستی مدرن نیز مانند هر سبک دیگری باید سهمی از لوازم تزئینی را نیز داشته باشد تا فضای خانه شما متفاوت از آن چیزی دیده شود که در خانه‌های دیگر وجود دارد. در واقع هنگام انتخاب لوازم تزئینی و دکوری مانند تابلو پای خلاقیت و سلیقه شما به میان می‌آید و باید طوری لوازم دکوری را انتخاب کنید که در عین حفظ سبک مینیمال، امضای انحصاری شما در گوشه و کنار خانه دیده شود.

برای اینکه طراحی داخلی مینیمال را به درستی انجام دهید، تاکتیک «هر چه کمتر بهتر!» را به یاد داشته باشید و برای هر فضا فقط یک عنصر تزئینی در نظر بگیرید. برای مثال می‌توانید گوشه اتاقی از خانه مینیمالتان را با گلدان‌های کوچک و بزرگ تزئین کنید و بر دیوار اتاق دیگر، تابلوی مینیمالی بیاویزید یا از قاب عکس‌هایی با سایزهای متفاوت استفاده کنید.

لوازم تزئینی مورد‌نیاز برای سبک مینیمال

نقش فرش و موکت در سبک دکوراسیون مینیمال

هنگام انتخاب فرش و موکت هم باید طرح و نقش‌هایی را انتخاب کنید که مینیمال باشند. به‌طور‌کلی، فرش‌ها یا قالی و موکت‌های مینیمال معمولا رنگ خنثی و طرح‌های ساده‌ای دارند. بنابراین فرش ایرانی در دکوراسیون مینیمال جایی ندارد. پیشنهاد می‌شود برای اتاق نشیمن فرش خاکستری رنگی با الگوهای منظم تیره و روشن انتخاب کنید. همچنین قالی‌هایی که طرح‌های هندسی مشخص دارند یا حتی قالی‌های بدون الگو (ساده و تک رنگ) گزینه‌های مناسبی در دکوراسیون مینیمال هستند.

نقش فرش و موکت در سبک دکوراسیون مینیمال

تابلوهای مینیمال شادوشیک؛ خلق جدیدترین ایده‌های در دکوراسیون خانه

در این مقاله توضیح دادیم که سبک مینیمال در دکوراسیون داخلی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. همچنین با ذکر چند نکته راهنمایی‌تان کردیم چطور می‌توانید خانه مینیمالی داشته باشید. به‌طور‌کلی، هیچ کدام از عناصر و اجزای یک خانه مینیمال نباید نسبت به دیگری برتری داشته باشد و بیشتر به چشم بیاید. به عبارت دیگر، باید همه وسایل از نظر طرح و رنگ متقارن باشند تا تعادل در محیط برقرار شود.

برای رسیدن به این تعادل و یکپارچگی در مینیمال‌ترین حالت ممکن، حتما از تابلوها برای تزیین دیوارهای خالی استفاده کنید. شما می‌توانید انواع تابلوهای شیک و مینیمال را از گالری شاد و شیک سفارش دهید و هر کجای ایران که باشید، درب منزل تحویل بگیرید. هم‌چنین می‌توانید پیش از خرید انواع تابلو نیز از مشاوره رایگان مشاوران ما نیز بهره‌مند شوید. برای ارتباط با مشاوران شادوشیک فقط کافی است با شماره 09366462000 تماس بگیرید.

 

مشاوره رایگان